Mycoplasma pneumoniae

Zakażenia spowodowane przez Mycoplasma pneumoniae są szeroko rozpowszechnione na świecie. Najczęściej występują późnym latem i jesienią. Bakteria ta przenoszona jest od chorego człowieka drogą powietrzno-kropelkową. Zakażeniom sprzyja duże zagęszczenie co tłumaczy wysoką zapadalność wśród dzieci szkolnych, nastolatków i w zamkniętych zakładach (np.: żołnierze, w domach opieki).

CHOROBOTWÓRCZOŚĆ

Mycoplasma pneumoniae powoduje atypowe zapalenie płuc. Schorzenie to charakteryzuje się powolnym przebiegiem . Długotrwała gorączka i najczęściej obfite poty wycofują się stopniowo, bez momentów przełomowych.

OBJAWY

  1. Okres inkubacji – od 15 do 25 dni
  2. Wczesna faza- choroba rozwija się podstępnie z niecharakterystycznymi objawami (nieregularne zwyżki temperatury, nocne poty, ogólne złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy, czasem suchy kaszel)
  3. Ostra faza – objawy zapalenie płuc, tchawicy , oskrzeli, gardła lub ucha środkowego. W zakażeniu M. pneumoniae często występuje jednocześnie zapalenie dolnych dróg oddechowych i ucha środkowego. Zapalenie płuc (tzw. atypowe zapalenie płuc) zwykle nie jest groźne ale objawy są dokuczliwe i długotrwałe.
  4. Mycoplasma pneumoniae rzadko może powodować też łagodne zapalenie wątroby, limfocytarne zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych, zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego.
  5. Mycoplasma pneumoniae może też powodować chorobę gorączkową bez zapalenia płuc.
  6. Faza zdrowienia – następuje stopniowo, bez przełomów.

DIAGNOSTYKA (rozpoznanie)

  1. Metody hodowlane rutynowo nie są wykonywane, ponieważ Mycoplasma pneumoniae nie rośnie na konwencjonalnych podłożach ( nie posiada ściany komórkowej jak inne bakterie)
  2. Badania serologiczne – wykrywanie swoistych przeciwciał, które są wytwarzane w czasie choroby.

W naszym laboratorium wykonujemy oznaczanie swoistych przeciwciał w klasie IgM i IgG w odczynie immunoenzymatycznym.