Przeciwciała anty-SARS-CoV-2

Dzięki badaniu EUROLINE Anty-SARS-CoV-2 Profil IgG można stwierdzić, czy pacjent wytworzył przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 w wyniku szczepienia, czy w wyniku przebycia COVID-19, oraz odróżnić te przeciwciała od powstałych po zakażeniu innymi koronawirusami odpowiedzialnymi za infekcje sezonowe (przeziębienia).

Przeciwciała anty-N oraz anty-S1 i -S2

Przeciwciała anty-N (NP – modyfikowane białko nukleokapsydu) powstają wyłącznie po przebyciu zakażenia SARS-CoV-2. Żadna z zarejestrowanych w Polsce szczepionek przeciw COVID-19 nie zawiera białka N, dlatego te przeciwciała nigdy nie powstają w wyniku szczepienia. Aby ograniczyć ryzyko reakcji krzyżowych, w teście użyto fragmentu białka N, który jest unikalny dla SARS-CoV-2.

Przeciwciała anty-S1 i S2 powstają zarówno w wyniku przebycia infekcji SARS-CoV-2, jak i na skutek szczepienia wszystkimi dostępnymi w Polsce preparatami.

Po zakażeniu SARS-CoV-2 dochodzi do produkcji wszystkich 3 typów przeciwciał: anty-N, -S1, -S2. Należy pamiętać, że przeciwciała anty-N zanikają dość szybko po przebyciu zakażenia.

Test EUROLINE wykrywa również przeciwciała przeciwko 4 koronawirusom odpowiedzialnym za infekcje sezonowe (przeziębienia).

Interpretacja wyników

Po przebyciu COVID-19 – Obecne są przeciwciała anty-N, -S1 i -S2. Przeciwciała anty-N wytwarzane są wyłącznie w wyniku zakażenia SARS-CoV-2.

Po szczepieniu – U osób zaszczepionych, które nigdy nie przebyły zakażenia SARS-CoV-2, występują tylko przeciwciała anty-S1 i -S2, zaś przeciwciała anty-N są nieobecne.

 


WYKONUJEMY RÓWNIEŻ TESTY WYKRYWAJĄCE PRZECIWCIAŁA W KLASIE IgM I IgG ANTY-SARS-CoV-2 WYTWARZANE PO PRZECHOROWANIU A TAKŻE PO SZCZEPIENIU.

  • MOŻESZ SPRAWDZIĆ W JAKIM STOPNIU TWÓJ ORGANIZM ZAREAGOWAŁ NA OBECNOŚĆ WIRUSA
  • MOŻESZ TEŻ MONITOROWAĆ REAKCJĘ ORGANIZMU NA SZCZEPIENIA

W czasie szczepień w organizmie wytwarzane są przeciwciała neutralizujące skierowane przeciwko fragmentowi RBD glikoproteiny S (białko strukturalne wirusa SARS-CoV-2).

Ogromną zaletą tych testów jest, że wykrywają oddzielnie przeciwciała IgM i IgG. Dzięki temu możemy ocenić z jakim etapem infekcji bądź odpowiedzi immunologicznej na szczepienia mamy do czynienia. We wczesnym etapie zakażenia wykrywamy przeciwciała IgM a nieco później pojawiają się przeciwciała IgG, które odpowiadają za odpowiedź długotrwałą.

Takiej możliwości nie dają testy wykrywające razem przeciwciała IgA, IgM i IgG (total). Mogą wykazać wysoką wartość poziomu przeciwciał, ale nie pokażą czy stanowią je przeciwciała IgG, czyli te które odpowiadają za odporność naszego organizmu po przechorowaniu a także po szczepieniu.