1. CORONAVIRUS – Profil 7 przeciwciał.
2. HOMOCYSTEINA – NOWY WSKAŹNIK STANU ZDROWIA. Sprawdź stężenie homocysteiny.
3. KALPROTEKTYNA
Różnicowanie chorób zapalnych jelita od zespołu jelita drażliwego
Kalprotektyna jest białkiem produkowanym w cytoplazmie granulocytów obojętnochłonnych. Te granulocyty jako pierwsze pojawiają się w miejscu wystąpienia stanu zapalnego i tam uwalniają kalprotektynę. Ponieważ jest ona wskaźnikiem procesu zapalnego w jelicie, dlatego też wykrywamy jej więcej im ten proces jest intensywniejszy.
Zastosowanie:
- Różnicowanie nieswoistego zapalenia jelit (z ang. IBD) i zespołu jelita drażliwego (z ang. IBS). W nieswoistym zapaleniu jelit poziom kalprotektyny jest zdecydowanie wyższy.
- Monitorowanie skuteczności leczenia IBD i prawdopodobieństwa nawrotu IBD.
- Monitorowanie aktywności wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.
- Określanie przyczyny ostrej biegunki u dzieci. Poziom stężenia kalprotektyny w kale u dzieci z ostrym nieżytem żołądkowo – jelitowym wywołanym zakażeniem bakteryjnym jest znacznie wyższy niż w przypadku zakażenia
Metody oznaczania kalprotektyny:
- Ilościowe
Oznaczanie poziomu kalprotektyny w kale metodą ELISA. Wynik podawany jest w µg/g
- Półilościowe
Oznaczanie poziomu kalprotektyny w kale metodą immunochromaograficzną. Test jest bardzo czuły i swoisty.
– wynik ujemny – poziom kalprotektyny poniżej 50 µg/g – wyklucza stan zapalny w jelicie
– wynik dodatni – poziom kalprotektyny powyżej 50µ/g – konieczna jest dalsza diagnoza stanu zapalnego jelita (infekcje bakteryjne, pasożytnicze, nietolerancje pokarmowe, działania niepożądane leków , IBD, rak jelita grubego).
Badania wskazują , że punkt odcięcia 50 µg/g jest najbardziej odpowiednim w różnicowaniu IBD i IBS. IBD występuje przy stężeniu kalprotektyny powyżej 50 -100 µg/g. Podobnie w zakażeniach bakteryjnych w odróżnieniu od zakażeń wirusowych poziom kalprotektyny jest wyższy od 50 µg/g.
Więcej: Zespół jelita drażliwego czy choroby zapalne jelit
W naszym laboratorium wykonujemy oznaczanie poziomu kalprotektyny metodą immunochromatograficzną. Do badania należy przynieść próbkę kału w jałowym pojemniku. Wynik pacjent otrzymuje tego samego dnia.