Mononukleoza

MONONUKLEOZA ZAKAŹNA

Czynnik etiologiczny: Mononukleoza zakaźna jest chorobą  wywołaną przez wirus Epsteina-Barr(EBV), który zakaża limfocyty B odpowiedzialne za odporność.

Drogi zakażenia – najczęściej wirus przenosi się z wydzielinami z dróg oddechowych, głównie przez kontakt z jamą ustną.

Obraz kliniczny:

Objawy mononukleozy zakaźnej są niespecyficzne i mogą występować też w innych jednostkach chorobowych, często dużo groźniejszych ( np.: cytomegalia, toksoplazmoza, różyczka, HIV, nowotwory). Dlatego konieczne jest zdiagnozowanie mononukleozy a w przypadku wyniku ujemnego wykonanie panelu badań poszukującego innego zakażenia o podobnych objawach.

  1. Objawy postaci ostrej – zapalenie gardła, powiększenie węzłów chłonnych (zwykle okolicy podżuchwowej), gorączka, czasem delikatna plamisto-grudkowa wysypka, apatia, uczucie zmęczenia, a czasem tylko senność i umiarkowana gorączka po południu. Powrót do zdrowia jest powolny i mogą nastąpić nawroty objawów.
  2. Przewlekłe zakażenie wirusem EB można rozpoznać w tych przypadkach, kiedy objawy utrzymują się co najmniej 6 miesięcy

Diagnostyka laboratoryjna zakażenia

  1. Badanie krwi – w morfologii krwi i rozmazie często występują atypowe limfocyty. Podobne zmiany obserwuje się także m.in. w wirusowym zapaleniu wątroby typu B
  2. Badanie serologiczne – najczęściej poszukuje się przeciwciał heterofilnych we krwi. Rzadziej oznacza się poziom swoistych przeciwciał przeciw wirusowi Epsteina-Barr.

Materiał do badania – krew, surowica lub osocze.

Metoda badania – immunochromatograficzna do wykrywania heterofilnych przeciwciał.

Czas oczekiwania na wynik – 1 godz. od pobrania lub dostarczenia krwi, a w przypadku dostarczenia surowicy lub osocza – wynik po 30 min.

Opracowano w ramach systemu jakości ®